Кандидатстване за членство
КАНДИДАТСТВАНЕ
За да кандидатствате за членство е необходимо да попълните и да ни изпратите следните документи:
Преди да кандидатствате молим да се запознете с правилата за членство и устава на сдружение с нестопанска цел на шафранопроизводителите в България.
ПРАВИЛА ЗА ЧЛЕНСТВО
ЧЛЕНОВЕ:
Членството в „Сдружение на шафранопроизводителите в България“ е уредено с чл.8- 10 от Устава:
ЧЛЕНОВЕ НА СДРУЖЕНИЕТО
Член 8 : (1) Член на сдружението може да бъде всяко пълнолетно физическо лице и/или юридическо лице, което:
-приема устава
-плаща редовно членския си внос
-участва в дейността на сдружението
ВЪЗНИКВАНЕ НА ЧЛЕНСТВОТО:
(2) Кандидатите за членство подават писмена молба чрез Председателя на сдружението до Общото събрание.
(3) Учредителите стават членове по право.
(4) Приемането на нови членове става, въз основа решението на Управителния съвет за одобрението им с абсолютно мнозинство.
(5) Размерът и срокът за внасяне на имуществените вноски се определят с решение на управителния съвет.
ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ЧЛЕНСТВОТО:
Член 9: (1) Членството се прекратява с решение на Общото събрание
– По желание на съответния член с едностранно волеизявление до сдружението;
– При изключване от сдружението;
– При неплащане на членския внос за три последователни месеца:
– С прекратяване на сдружението;
(2) Желаещите да прекратят членство подават писмено едномесечно предизвестие чрез Председателя на сдружението до Общото събрание.
(3) Писменото предизвестие за прекратяване на членство в сдружението може да бъде оттеглено до изтичане на едномесечния срок на предизвестието.
(4) Член на сдружението, подал писмено предизвестие за прекратяване на членство в сдружението не може да бъде член на Управителният съвет.
(5) Членство не може да бъде прекратявано, ако сдружението се намира в производство за съдебно прекратяване.
(6) Направени имуществени вноски не се връщат на прекратилия участието си в сдружението.
Чл.10 (1) Член на сдружението може да бъде изключен, ако:
– Системно не изпълнява задълженията си;
– Не плаща членски внос:
– Не отговаря на условията за членство:
– Уронва доброто име на сдружението.
(2) Решението за изключване на член се взема от Управителния съвет и влиза в сила след одобрение от Общото събрание.
(3) напусналите или изключени членове не могат да имат имуществени претенции към сдружението.
ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА ЗА ПРИЕМ НА НОВИ ЧЛЕНОВЕ И ПЛАЩАНЕ НА ЧЛЕНСКИ ВНОС: (създадени на база чл.8 т.(4) и (5), чл.9 т(1) от Устава на „Сдружение на шафранопроизводителите в България“)
1. Заявлението за членство се внася за разглеждане до УС от Председателя на УС. Управителният съвет разглежда молбата и се произнася по нея на първото свое заседание, след датата на нейното депозиране.
2. Членството възниква от момента на вземане на решение на Управителният съвет.
3. След взето решение за прием от УС задължително се изпраща уведомление по e-mail на приетия член.
4. В 14 (четиринасдесет) дневен срок, след уведомяването по e-mail новият член е длъжен да плати първият си годишен членски внос в размер на 120 лв. и еднократна встъпителна вноска в размер на 50 лв. При плащане членския внос на два пъти, първата вноска в размер на 110 лева, а втората от 60 лева се заплаща в срок до 90 дни от решението на УС за прием.
5. Членството е валидно след заплащане на членския внос, по правила, утвърдени от УС, чрез изпратен документ до e-mail: bgsaffron.association2020@gmail.com за платена встъпителна и годишна членска вноска.
ПРАВИЛА ЗА ВЕЧЕ СЪЩЕСТВУВАЩО ЧЛЕНСТВО:
- Плащане на членския внос за текущата година от 1 януари до 30 юни, с опция за плащане на една вноска от 120 лева или две вноски от по 60 лева;
- Цялата вноска или половината задължително се внася не по-късно от 31 март на текущата година.
- Втората вноска от 60 лева се внася до 30 Юни на текущата година.
- В края на м.Март и началото на м.Юни изпращане на напомняне на не платилите по e-mail.
- За текуща година се приема всяка календарна година от 1 Януари до 31 Декември.
- Прекратяване на членството съгласно чл.9(1)).
У С Т А В
на Сдружение с нестопанска цел “Сдружение на шафранопроизводителите в България“
I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ Чл.1. Сдружението е самоуправляваща се организация с нестопанска цел,която осъществява своята дейност в съответствие с Конституцията и законите на Република България. Чл.2. Сдружението е юридическо лице,като придобива това си качество с вписване в предназначения за това регистър при Агенция по вписванията.
I. НАИМЕНОВАНИЕ, СЕДАЛИЩЕ, АДРЕС НА УПРАВЛЕНИЕ И СРОК
Чл.3. (1)НАИМЕНОВАНИЕ: “Сдружение на шафранопроизводителите в България“, като на чужд език се изписва – „Bulgarian Saffron Producers Association“.
(2) (изм. с Протокол от 26.09.2020г., изм. с Решение на ОС от 27.04.2024). СЕДАЛИЩЕ и АДРЕС НА УПРАВЛЕНИЕ: България, област Стара Загора, община Стара Загора, гр. Стара Загора, бул. „Никола Петков“ 49, ет. 7, ап. 54, телефон за контакт: 0899/ 156163.
(3)Сдружението се учредява БЕЗСРОЧНО.
Чл.4. Наименованието, седалището и адресът на управление се посочват във всички документи и издания на сдружението.
II. ЦЕЛИ,СРЕДСТВА И ПРЕДМЕТ НА СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ
Чл.5. ЦЕЛИТЕ на сдружението са: (1) Да представлява и защитава Сдружението и неговите членове, пред държавни органи, институции и международни такива, физически и юридически лица, във връзка с целите на Сдружението.
(2) Да подпомага, насърчава, представлява, защитава и популяризира общите интереси и инициативи на своите членове, упражняващи дейност в областта на производството и търговията с шафран, луковици, шафранови продукти.
(3) Да обединява усилията на членовете си за развитието на лоялна конкуренция между тях в условията на пазарно стопанство, за производство на екологично чиста продукция и опазване на околната среда.
(4) Да информира своите членове за пазарните възможности в страната и в чужбина, за тенденциите в развитието на пазара, на техническия прогрес и др.
(5) Да съдейства за развитието на контактите между производители, търговци и потребители, сертифициращи органи, за по-добра информираност на своите членове относно разработки и достижения в областта на шафранопроизводството.
(6) Организиране и провеждане на обучения, семинари, симпозиуми, изложения, свързани с основната дейност на Сдружението на национално и международно ниво. В тази връзка да организира и поддържа система за повишаване квалификацията на членовете на Сдружението.
(7) Сътрудничество със сходни по дейност организации и предприятия на национално и международно ниво.
(8) Да издава, поддържа и разпространява печатни и електронни издания, които да популизират и развиват дейността на Сдружението.
Чл.6. (1)СРЕДСТВА за постигане на целите:
(1) Участие, пряко и непосредствено в реализиране на проекти и инициативи.
(2) Сътрудничество и взаимодействие с други сродни организации в страната и чужбина.
(3) Организиране на национални и международни срещи, дискусии, семинари, симпозиуми, обучения, изложения, конференции включително и разпространението на брошури.
(4) Осъществяване на спонсорство, реклама и издателска дейност.
(5) Друга спомагателна дейност, непротиворечаща на законите на Република България и международното право.
(2) ОСНОВЕН ПРЕДМЕТ НА ДЕЙНОСТ: проучване, опазване и възстановяване на водата, почвата, въздуха, климата, флората и фауната на Земята.
(3) ПРЕДМЕТ НА ДОПЪЛНИТЕЛНА СТОПАНСКА ЦЕЙНОСТ:
Посредничество при продажби на шафран и шафранови продукти, маркетингови проучвания в областта на шафранопроизводството, oтдаване под наем на площи и прилежащите към тях съоръжения и инфраструктура, отдаване под наем на съоръжения, екипировка, оборудване и техника, рекламна дейност, продажба на кафе, безалкохолни напитки и сандвичи от прилежащите помещения, както и упражняване на хотелиерство и ресторантьорство, издателска дейност, осъществявана реклама и други, като средствата от печалбите ще бъдат използвани за постигане на целите на сдружението (след получаване на разрешение или лиценз за дейностите, за които това е необходимо).